Chcąc wspomóc funkcjonowanie skóry, codziennie rano i wieczorem nakładamy krem. Jednak samo stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych nie przyniesie pożądanych efektów.  Aby skóra wyglądała zdrowo i promiennie, potrzebuje silnego fundamentu – tym fundamentem jest oczyszczanie cery.

Niestety, wiele osób źle oczyszcza twarz. Do najczęstszych błędów zalicza się :

  1. Powierzchowne oczyszczanie skóry,
  2. Stosowanie silnych preparatów,
  3. Mylenie działanie płynu micelarnego z tonikiem,
  4. Brak tonizacji,
  5. Brak porannego mycia twarzy,
  6. Używanie mydła, które podrażnia i przesusza skórę

Jak zatem prawidłowo oczyszczać twarz ?

DEMAKIJAŻ

Pierwszym etapem oczyszczania twarzy jest zmycie makijażu (jeżeli nie malujecie się na co dzień – możecie tę czynność pominąć). Do demakijażu warto sięgnąć po płyn micelarny, mleczko lub olejek. Preparaty te nie naruszają bariery hydrolipidowej, dzięki czemu nie podrażniają skóry. Ich zadaniem jest zmycie wszelkich kosmetyków kolorowych z jej powierzchni. Warto wykonać demakijaż, zawsze po powrocie do domu, aby skóra mogła „odetchnąć” i zregenerować się.

DOGŁĘBNE OCZYSZCZANIE TWARZY

Samo użycie płynu micelarnego lub toniku nie wystarczy ! Chcąc dobrze oczyścić twarz, trzeba ją delikatnie masować produktem myjącym, takim jak : żel, pianka, emulsja lub mleczko. Preparat należy rozprowadzać zawsze na wilgotnej skórze i dokładnie go zmyć letnią wodą z jej powierzchni.  Prawidłowe mycie twarzy wpływa nie tylko na redukcję niedoskonałości cery, ale również poprawia wchłanialność substancji aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych.  Uczucie ściągnięcia twarzy po jej oczyszczeniu jest niewskazane, gdyż jest oznaką jej przesuszenia i wrażliwości.

TONIZACJA

Najczęściej pomijany element w codziennej pielęgnacji. Tonik nie ma właściwości oczyszczających. Jego zadaniem jest przywrócenie naturalnego pH skóry, które działa : ochronnie, przeciwgrzybiczno i antybakteryjnie. Najlepiej, aby kosmetyk był bezalkoholowy, posiadał krótki skład i zawierał substancje odpowiednie do rodzaju i stanu skóry.

MYCIE TWARZY RANO

Skóra, w celu jej regeneracji i odżywienia, nocą pracuje na najwyższych obrotach. Zaraz po przebudzeniu, należy oczyścić twarz z martwych komórek naskórka oraz z niewidocznych gołym okiem roztoczy, toksyn, bakterii, potu czy łoju. Aby nie naruszyć naturalnego płaszcza hydrolipidowego, rano warto użyć delikatnego kosmetyku myjącego w formie pianki, emulsji lub użyć płynu micelarnego.

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

Zdarza się, ze niektóre osoby w trakcie oczyszczania twarzy, wykonują peeling. Jak najbardziej zaleca się złuszczać martwy naskórek, ale nie codziennie ! Nadmierne złuszczanie usuwa barierę ochronną skóry, przez co staje się bardziej reaktywna, a nawet może prowadzić do rozwoju cery naczyniowej. Dodatkowo, w celu obrony, skóra zacznie wytwarzać więcej serum, a efektem tego będzie nadmierne jej przetłuszczanie i widoczne rozszerzone pory.

RĘCZNIKI PAPIEROWE

Każdy kosmetyk myjący (płyn micelarny również) trzeba zmyć wodą ! Następnie, należy skórę osuszyć. Do tej czynności najlepiej sprawdzą się jednorazowe ręczniki papierowe, w których nie mają możliwości rozwinąć się bakterie, tak jak w bawełnianych ręcznikach, które wiszą w wilgotnych i ciepłych łazienkach.

Stosując się do powyższych punktów, wygląd i stan Waszej skóry ulegnie poprawie.

literatura