Zadbane, zmysłowe usta przyciągają wzrok. Niestety skóra ust jest bardzo delikatna i wrażliwa. Nie ma gruczołów potowych ani łojowych i nie produkuje melaniny a naskórek jest bardzo cienki. Należy ją chronić przed zimnem, wiatrem i promieniowaniem słonecznym.

Częstym błędem jaki robimy to oblizywanie ust na wietrze. Przez to usta stają się spierzchnięte i mogą się łuszczyć. Czy to jedyny powód? No niestety nie … powodów może być więcej np. niedobór witamin.

Warto więc poświęcić trochę czasu, tym bardziej że nie jest to skomplikowane i zadbać o usta robiąc peeling i używając produkty kosmetyczne przeznaczone do ust.

Po co robić peeling ust?

Peeling ust stosowany jest po to, aby złuszczyć martwy naskórek oraz przygotować skórę na odpowiednią pielęgnację. Wskazane jest, aby przeprowadzać go raz na dwa tygodnie. Nie powinno jednak wykonywać się go zimą, ponieważ nawet krem ochronny nie ustrzeże skóry przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki peelingowi poprawione jest jej ukrwienie a skóra wygląda świeżo i ładnie.

Jak prawidłowo pielęgnować usta?

Prawidłowa pielęgnacja ma za zadanie zapewnienie nawilżenia i ochrona przed promieniowaniem słonecznym.

Pamiętajmy przed wyjściem z domu smarujmy usta produktem kosmetycznym a w domowym zaciszu smarujmy usta miodem. Cudownie jest też co jakiś czas wykonać peeling ust.

W produktach kosmetycznych przeznaczonych do ust możemy poszukiwać np.:

Olej ze słodkich migdałów, który jest tłoczony na zimno. Ma jasnobursztynowy kolor. W składzie głównie znajdują się glicerydy kwasu oleinowego (około 80%), glicerydy kwasu linolowego (około 15%) oraz glicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych (około 5%). Występują też fitosterole (0,1%) oraz wit A, B1, B2, B6, D i E. Olej ze słodkich migdałów jest emolientem. Tworzy na powierzchni film, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody ze skóry. Jest lekki i łatwo się wchłania.

Wosk pszczeli, który jest żółty otrzymuje się przez stopienie i wygotowanie z wodą woszczyzny oddzielone od plastra miodu, po wybieleniu otrzymujemy wosk biały. Zawiera estry długołańcuchowe C36-C54 alkoholi z kwasem palmitynowym i innymi długołańcuchowymi kwasami 70-80%; wolne kwasy tłuszczowe 12-15%; węglowodory 10-15%; diole oraz estry cholesterolu. Obecnie jest składnikiem sztyftów, gdyż jest substancją konsystencjotwórczą i pełni funkcję emulgatora. Jako lepiszcze zapewnia spójność produktu kosmetycznego. Będąc emolientem odpowiada za natłuszczenie, wygładzenie, zmiękczenie i nawilżenie skóry. Wykazuje także działanie kondycjonujące, chroni, odżywia, koi, łagodzi cerę oraz wzmacnia naczynia krwionośne.

Olej rycynowy, który otrzymuje się przez wyciskanie nasion rącznika pospolitego. Zawiera 85% kwasu rycynolowego oraz kwasy stearynowy, linolowy i olejowy.  Tworzy na powierzchni skóry film (okluzję), która ogranicza ucieczkę wody z głębszych warstw skóry, co powoduje nawilżanie. Nie jest komedogenny.

Olej kakaowy zwany masłem kakaowym otrzymywany jest z nasion kakaowca. Ma duże powinowactwo do lipidów naskórka, wzmacnia cement międzykomórkowy, dzięki czemu nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Masło kakaowe zawiera glicerydy kwasu oleinowego (37%), stearynowego (31-33%), palmitynowego (22-23%) i linolowego (2,5-9%).

Filtr UV, który chroni nasze usta przed promieniowaniem słonecznym.

Masło shea jest to substancja otrzymywana z orzechów drzewa masłowego rosnącego w Afryce. Ma duże powinowactwo do lipidów naskórka, wzmacnia cement międzykomórkowy, dzięki czemu nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Masło shea zmniejsza TEWL (transepidermalną ucieczkę wody ze skóry). W składzie można znaleźć prowitaminę A, witaminy F i E oraz kwas oleinowy (40-60%), stearynowy (20-40%), linolowy (4-11%) i inne kwasy tłuszczowe, substancje niezmydlające się (6-8%), estry woskowe. Wykazuje też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Nie alergizuje, może być stosowane na wszystkie partie skóry nawet te najbardziej wrażliwe. Substancje zawarte w maśle shea przyspieszają gojenie się ran, podrażnień i stanów zapalnych poparzeń słonecznych. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym o faktorze 3-4.

Octan tokoferylu jest pochodną tokoferolu czyli witaminy E.  Jest formą bardziej stabilną niż tokoferol. Ma działanie przeciwutleniające, spowalnia proces starzenia się skóry poprzez wiązanie wolnych rodników, które powstają np. pod wpływem promieniowania słonecznego i dymu papierosowego. Nawilża poprzez wzmacnianie struktur cementu międzykomórkowego (zmniejsza TEWL). Zapobiega uszkodzeniu naczyń krwionośnych, poprawia ukrwienie.

Gdzie szukać takich produktów kosmetycznych?

Pojawia się pytanie, gdzie szukać takich kosmetyków? I czy istnieje taka marka? Przypadkiem natknęłam się na naturalne wegańskie kosmetyki Organique (więcej informacji: www.organique.pl). Peeling do ust Organique Peeling do ust Basic Care jest bogaty w oleje, masła roślinne i naturalne eksfoliatory. Wygładza usta, sprawia, że stają się miękkie, delikatne i pozostaje na niej nawilżający film. Kremowa konsystencja, aromat i zawartość słodkich, pachnących drobinek sprawia, że aplikacja peelingu staje się chwilą przyjemności.